přírodní kůže = oděvní useně a kožešiny

Technologie výroby

            Taktéž zde musíme konstatovat, že se jedná o širokou oblast technologické výroby jednotlivých výrobků. Základní rozdělení je na kožešnickou technologii a kožařskou technologii. Kožešnická technologie se zabývá výrobou výrobků (oděvů, pokrývek hlavy, specielních výrobků a doplňků, tedy všech výrobků) z kožešin a to povětšinou vlasem navrch. Kožařská oděvní technologie, někdy nazývaná i krejčovská technologie výrobků z usní (není to úplně správné pojmenování, neboť se zabývá i výrobou z velurových kožešin) se zabývá výrobou oděvů z velurových kožešin a z usní.

 

            Kožešnická technologie

Jak už jsme se zmínili jedná se o technologii, která se zabývá celou škálou výroby výrobků z přírodních kožešin vlasem navrch. Sami uznáte, že pro rozsah problematiky nelze popisovat jednotlivé technologie výroby a to s ohledem na rozsah není ani účelné, ale pouze se zaměříme na základní technologické názvosloví a na vysvětlení co jednotlivé technologické názvy znamenají. Kožešnická technologie se rozděluje na dvě základní odvětví a to na kožešnické zpracování a na kožešnickou dodělávku.

Kožešnické zpracování

            Pro objasnění kožešnickým zpracováním se rozumí zpracování kožešin tak, aby pokryli dle požadavků technologie všechny potřebné díly, dle určitých pravidel a požadavků. Tak a teď ještě srozumitelně: kožešnické zpracování je vlastně soubor všech pracovních činnosti, které se provádějí proto aby z kožešin vznikl tvar (daný střihem) a ten se později dal sešít tak aby vznikl výrobek. Kožešnické zpracování se dá přirovnat ke střihu látky, tedy k tomu, kdy z metráže krejčí vystřihne díly. Jelikož jsou ale kožešiny daleko menší, než aby bylo možné z jednotlivých kožešin vyříznout celý díl (kromě drobných výrobků) je úkolem kožešníka kožešiny spojovat, sešívat a tvarovat tak, aby se jednotlivé díly z takto spojených kožešin daly vyříznout.

Důležitou okolností této výroby je to, že se kožešiny dělí, nebo oddělují řezáním (nikoliv stříháním) a to kožešnickým nožem, téměř výhradně ze strany řemene. K sešívání se používá kožešnický stroj, tedy jednojehlový stroj s jednonitným řetízkovým stehem s okružním vodorovným podáváním.

Celá technologie se dá rozdělit do těchto oblastí:

Třídění kožešin do svazku - vybírání kožešin k sobě tak, aby jednotlivé vlastnosti kožešin v jednom svazku byly charakterově co nejstejnější (podle délky vlasu, hustoty vlasu, barvy a přírodní kresby).

Výsprava a značení kožešin - kožešiny se specielním způsobem vyspravují, tedy odstraňují se z nich veškeré vady růstové nepravidelnosti a nežádoucí poškození, po odstranění se kožešiny sešívají a na řemeni se značí, hřbety a ostatní charakteristické přechody kožešin.

Vyrovnávání nebo napínání kožešin - před dalším zpracováním se kožešiny vyrovnávají, případně napínají pro lepší zpracovatelnost. Před napínáním se kožešiny namočí a napínají se spec. hřebíky na napínací desku, po zaschnutí si daný tvar a ploch kožešiny zachovávají,

Sesazování kožešin do délky výrobku - též odborně "nasazování", jednotlivé kožešiny se sešívají k sobě tak, aby vytvořily pruh o celkové délce výrobku, základní rozdělení je následující:

1) celé kožešiny

            a) po vlase a proti vlasu (kožešiny jsou sešívány tak aby vlas šel rovně s pruhem kožešin)

            b) šikmo (diagonálně - v různých úhlech ostrosti)

            c) přes vlas (kožešiny jsou sešívány tak aby vlas šel kolmo k pruhu kožešin)

            d) nepravidelně

2) vypouštění - celé kožešiny jsou rozřezány a  jednotlivé řezy jsou posouvány tak, aby se kožešina prodloužila na                   celou délku výrobku, kožešina se tímto zároveň zúží.

4) páskování přes vlas - celé kožešiny jsou rozřezány přes vlas a jednotlivé řezy jsou prokládány tak, aby                                            se kožešina prodloužila na celou délku výrobku, prokládání se sešije. Jako materiál                                         na prokládání se používá useň nebo jiná kožešina.

Sesazování kožešin do šířky výrobku - jednotlivé pruhy kožešiny se sešívají k sobě tak aby vytvořily celý tvar výrobku, základní rozdělení je následující:

1) do rovných švů

2) do pravidelných tvarů

3) páskování po vlase - celé kožešiny jsou rozřezány přes vlas a jednotlivé řezy jsou prokládány tak, aby                                             se kožešina prodloužila na celou délku výrobku, prokládání se sešije. Jako materiál                                         na prokládání se používá useň nebo jiná kožešina.

4) páskování přes vlas i po vlase -        jedná se o kombinované páskování, kdy se nejdříve kožešina páskuje přes                                                     vlas a poté i po vlase.

Napínání celého výrobku - celý takto sešitý výrobek se napíná specielními hřebíky na napínací desku po předchozím namočení. Po vysušení se požadovaný tvar ořízne.

Konečná úprava - spočívá ve vyčesávání, přitírání a úpravě hotového tvaru před dodělávkou.

Takto kompletně kožešnicky zhotovený výrobek se zkompletuje a předává se k dalšímu zpracování.

 

Kožešnická dodělávka

            Kožešnická dodělávka je vlastně kompletní švadlenské zpracování výrobku při kterém se jednotlivé díly zpevňují, podkládají, montují navzájem k sobě a následně se veškeré díly sesadí, vytvoří se krytí podšívkou a zhotoví se zapínání a celkové vybavení výrobku.

Jedná se o specielní kožešnické zpracování kožešin vlasem navrch, sešité na kožešnickém stroji s dodělávkou zhotovenou strojně nebo ručně.

Jednotlivé výrobky se dělí následovně:

1) oděvy rukávové

            1.1) pláště (různých délek, zpravidla délky pod kolena)

            1.2) paleta (různých délek, zpravidla délky po kolena)

            1.3) bundy (různých délek, zpravidla délky do poloviny stehen)

            1.4) bolerka (různých délek zpravidla délky krátce pod pas)

2) společenské oděvy

            2.1) perlíny (oděv přes ramena různých délek, zpravidla délky pod pas)

            2.2) štoly (oděv přes ramena různých délek, zpravidla délky do pas)

            2.3) boa (oděv přes ramena)

            2.4) duplexy (ozdobně zpracované celé kožešiny)

3) ostatní oděvy

            3.1) šaty

            3.2) kalhoty

            3.3) sukně

            3.4) vesty

4) přířezy

            4.1) podšívky

            4.2) pláty

            4.3) pruhy

4) pokrývky hlavy

5) dětské nánožníky a spací pytle

6) ostatní doplňky (límce, lemy, ledvinové pasy, rukavice, rukávníky)

7) kožešinová obuv

8) doplňkové výrobky (předložky, potahy, deky, přehozy, autopotahy polštáře a dekorační předměty)

           

            Kožařská oděvní technologie

Celá výroba z kožešnických velurů a oděních usní má výrazně upravené technologické postupy, avšak postup výroby je shodný s krejčovským zpracováním.

Pro naše účely si zdůrazníme odlišnosti v technologii zpracování od klasického krejčovského zpracování.

 

Zpracování kožešinových velurů a oděvních usní

            Základním rozdílem je to, že se z jednotlivých kožešin vyřezávají, u usní vystřihávají, části dílů které se sešívají na upraveném krejčovském jednojehlovém stroji zpravidla s jehelním podáváním a s vázaným stehem.

            Jelikož se velurové kožešiny ani usně nesmí žehlit, používá se při potřebě jejich vyrovnání napínání, obdobné jako u kožešin.

            U velurových kožešin se v místech spojovacích švů jednotlivých částí dílů (používají, skoro výhradně, předšitý přeplátovaný šev s ozdobným prošitím) v různé míře, avšak jen v nezbytně nutném rozsahu, vystřihává (zpravidla vyholuje) vlas.

            U usní je možné ohyb naznačit rozrýhnutím. Pro usnadnění práce se jednotlivé díly pomocně nešpendlí, zcela výjimečně stehují, většinou se částečně spojují lepením.

            Vyžehlování a zažehlování skladů a záhybů se u velurových kožešin a usní nemůže použít proto se používá v malé míře lepení.      

            Švy se nerozžehlují, ale kladívkem vyklepávají.

Ostatní postupy a hlavně technologie výroby je podobná krejčovské technologii.

 

Rozdělení výrobků u kožešinových velurů a z oděvních usní má shodné pojmenování. Názvy jednotlivých výrobků se mohou lišit podle jednotlivých výrobců a obchodníků.

Jednotlivé oděvy se dělí následovně:

1) oděvy rukávové

            1.1) dlouhé pláště (zpravidla délky ke kotníkům)

            1.2) pláště (zpravidla délky od půlky lýtka ke kotníkům)

            1.3) 7/8 pláště (zpravidla délka od půlky stehen k půlce lýtek)

            1.4) 3/4 pláště (zpravidla délky od boků do půlky stehen)

            1.5) bolerka (zpravidla délky okolo pasu)

            1.6) paleta (různých délek, zpravidla širokého tvaru u dolního kraje)

            1.7) bundy (různých délek, zpravidla širokého tvaru u dolního kraje zúžené)

2) ostatní oděvy (skoro výlučně jen výrobky z oděvních usní)

            2.1) šaty

            2.2) kalhoty

            2.3) sukně

            2.4) vesty

3) pokrývky hlavy

4) ostatní doplňky (rukavice, rukávníky, návleky atd.)

5) doplňkové výrobky (předložky, potahy, deky, přehozy, autopotahy polštáře a dekorační předměty).

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode